Başkan'dan

Değerli Meslektaşlarım;

Bir yıl daha bitti, yeni yılı yeni umutlarla karşılayacağız. Çünkü umut insan yaşamı için en önemli itici güçtür ve her yeni yıl umutların başlangıç noktası olmaktadır. Yeni yılın başında her şeyi hayal etmek ve istemek serbesttir. Umutlarımız hiç tükenmesin, her zaman dileklerimiz olsun ama yine de yaşadığımız dünyanın gerçeklerinden fazla uzaklaşmayalım. Süreçleri sorgulayalım.

Kendi adıma yarım asrı aşmış bir yaşam görmüşlüğü ile yakın geçmişte gelen her yılın gideni arattığına üzülerek şahit olmaktayım. Bu nedenden gelecek ile fanteziler hayal etme yerine tüm dünya için sadece huzur istemeyi yeterli görüyorum. Çünkü gerek ülkemizde gerekse dünyada yaşananlar fazla iyimser olmamıza engel oluyor.

Yaşadığımız 2011 yılında insanlık adına umut verici bir olay hatırlıyor muyuz?

Arap Baharı adı altında tezgahlanan iç savaşlar, bitmeyen ekonomik kriz zincirleri, yok olmaya yüz tutan sosyal devlet yapıları, belirsizlikler ve biraz daha yoksullaşan dünya insanlarından oluşmuş bir tablo. Ekonominin ve paranın insan için değil, insanlığın bu değerler için araç olduğu bir dünya düzeninin yerleştirilmesini seyrediyoruz.

Ülkemizde 2011’i terör, dolaylı vergilerin artışı, uzayan yargı süreçleri, bin gündür yargılanmayı bekleyen insanlar, komşu ülkelere karşı üzerimize vazife olmayan uyarılar, Van’daki deprem acımız, şike dosyaları ve milletvekillerinin kıyak emekliliklerine bir katmer daha ekleme konusundaki çalışmalar ile hatırlayabiliriz.

Mesleğimiz özelinde ise 2011’i eczacıları akşamdan sabaha yoksullaştıran, daha ötesi bazı meslektaşlarımızın sonunu getiren fiyat kararnameleri, tebliğler ve kaldırılan ticari iskontolarımız ile kabus gibi hatırlayacağız. Ne yazık ki bu süreçte çıkış yolu olarak bazı eczacılarımızın bireysel kurtuluş yöntemlerini seçmesi mesleğimizin kirlenme riskini arttırdı.

Meslektaşlarının üzerine basarak yukarılarda yer bulma çabaları içinde olanlara izin vermeyeceğiz. Bu olumsuz ortamdan ne bireylerin ne de kurumların tek başına çıkabilmesi mümkün değildir. Tek vücut olmuş dirayetli bir meslek grubu olarak sektörün bileşenleri ile ortak akıl kullanılarak oluşturulmuş, yükün paylaşıldığı bir sürecin hayata geçirilmesi için çaba sarf etmeliyiz. İnsanın öncelik olduğu bir dünya umudunu taşımalı ve mücadelesini hep birlikte vermeliyiz.

İnsanlığın insanca yaşayacağı, sevgi, barış ve huzur içinde bir yeni yıl diliyorum.

Ecz. Kubilay Aydın

Okunma Sayısı: 1778