İlaçta Taban Fiyat Uygulaması

Mevcut siyasi iktidarın ben yaptım oldu uygulamalarına bir yenisi daha ilave edildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu 3 Eylül tarihli duyurusu ile 1 Ekim 2014 tarihinden geçerli olmak üzere Sağlık Uygulama Tebliğinin Eşdeğer İlaç Uygulamasına ilişkin değişikliği açıkladı.

Listesi yayınlanan bazı etken maddeleri içeren ilaçlara devlet bir taban fiyat belirleyecek ve ilacın perakende satış fiyatı ile ilişkisini kesecek. Başka bir ifade şekli ile ilacın fiyatını etkileyen üretim, kalite, dağıtım ve eczacılık hizmetleri gibi faktörler düşünülmeden, ilacın almış olduğu yasal satış fiyatını da hiçe sayarak tepeden inme bir taban fiyat belirleyecek.

Şöyle örneklemek gerekirse kuşbaşı, kıyma, pirzola ya da biftek bütün etlere on lira fiyat belirlemek gibi bir şey.

Pazar ekonomisini hayatın her alanına taşıyan anlayışın satın aldığı ilaca böyle müdahalesi neler getirir neler götürür?

Bir tek getirisi olur, kamunun ilaç giderlerinde geçici olarak azaltır, geçici diyorum çünkü ilaç fiyatlarının baskılanması sonrasında bazı ilaçlar çok ucuz olduğu için üretilmez hale gelmişti bunların yerini daha pahalı ilaçlar almıştı. Burada da bir müddet sonra böyle bir sonucun ortaya çıkması kaçınılmaz.

Bir başka risk aynı et örneğinde olduğu gibi piyasa değeri kırk lira olan eti on liraya almaya kalktığınızda yiyeceğiniz etin ne eti olduğu bilinmeyecek. Firmalar ilacın maliyetini düşürmek için uzak doğu menşeili kalitesi tartışılır etken maddeler arayışı içinde olacaklar. Çünkü duyduğumuz kadarı ile birçok yabancı firma Avrupa’da ürettiği ilaçlar ile Türkiye’ye gönderdiği ilaçları farklı kalitede hazırlıyor.

Bütün bunların olmadığı en iyi ihtimalde ise bazı ilaçlarda hastaların ödediği ilaç fiyat farkları daha da artacak ya da firmalar karlılıkları bıçak sırtı hale gelmiş ilaç dağıtım kanalları yani ecza depoları ve eczanelerin karlılıklarını biraz daha kırpma yoluna gidecekler. Hal böyle olunca 2009 yılından bugüne sürdürülebilirlik sıkıntısı yaşayan eczane eczacılığı ciddi hasar görecek.

Özetlemek gerekirse bir taraftan ilaçların kalitesinde şüpheler artarken ucuz ilaçların yerine daha pahalı yeni formüller piyasaya sürülecek, vatandaşın cebinden çıkan para da her geçen gün biraz daha artacak. Ne diyelim Allah devlete ve evlatlara zeval vermesin.

Kubilay Aydın 7 Eylül 2014 Pazar - Yeni Dönem Gazetesi

Okunma Sayısı: 3297