Başkan'dan

Değerli Meslektaşlarım,

Yeni yönetim olarak görevimizin ikinci ayını doldurmaktayız.

Görev dağılımı, Denetçi eczacıların atanması, Komisyonların ve sorumlularının belirlenmesi, Çalışma takviminin hazırlanması, ilişki içinde bulunduğumuz kurum ve kuruluşların ziyaretleri, bölgelerin yeniden belirlenmesi ve ilçe ziyaretleri ile yoğun bir dönem yaşadık.

Bir taraftan bölgesel görevlerimizi yerine getirirken diğer taraftan 17-20 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek T.E.B. Büyük Kongresine yönelik çalışmalar içinde bulunduk.

Son yıllarda mesleğimiz adına gelişen olumsuz koşullara karşı direnç gösterecek, mesleğimize hak ettiği refahı kazandıran politikaları üretecek ve mesleğimizi geleceğe güvenli bir şekilde taşıyacak geniş tabana yayılan, temsiliyet oranı yüksek bir Merkez Heyetin oluşturulması için çaba harcamaktayız.

Son on gün içinde mesleğimizi çok daha zor bir sürece sokacak önemli gelişmelere üzülerek tanık olduk.

Meslek edindirme kursları gibi açılan yirmi birinci Eczacılık Fakültesi Bitlis’te açıldıktan hemen sonra Resmi Gazeteden Trakya ve Çukurova Eczacılık Fakültelerinin açılma kararını öğrendik. Meslek standardını yok edecek, Eczacı nitelikliğini bozacak ve insan emeğini ucuzlaştıracak bu gelişmelere merkezi anlamda karşı koyamadık.

Bayramdan hemen önce yayınlanan ve Bayramı bize zehir eden yeni S.U.T. ve K.K.İskontoları ile yine stoklarımızı erittik, yine cirolarımızı ve karlarımızı küçülttük.

Mesleğimizde bu olumsuzluklar yaşanır iken de meslek adına müdahil olacak bir merkezi iradeyi ne yazık ki göremedik.

Bütün bunların yanında bugüne kadar Eczacılık mesleğini ilgilendiren hiçbir yasanın hazırlanma noktasında olamamamız yeni yasama süreçlerinde de kaderimizi başkalarının belirlemesi riskini getirecektir.

Ülkemizde yüz yetmiş iki yıllık bilimsel geçmişi olan ve elli altı yıldır T.E.B. çatısında yurdun her köşesinde kesintisiz sağlık hizmeti veren bu onurlu mesleğin hiç hak etmediği halde yaşadığı bu kara günlerden bir an önce kurtulması için 20 Kasım 2011 tarihi son fırsat olacaktır.

 

BURSA ECZACI ODASI

YÖNETİM KURULU ADINA

BAŞKAN

ECZ. KUBİLAY AYDIN

Okunma Sayısı: 1335