İlaç Suistimalleri

İl Sağlık Müdürlüğü'nün 01.02.2017 tarih ve E178 sayılı yazısı

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü'nün yazısında 144..........46 TC kimlik nolu Ha... Gü........, 391........74 TC kimlik nolu Te... Gü.........., 384..........40 TC kimlik nolu Re... Gü......., 418.........44 TC kimlik nolu Fe... Gü... hakkında farklı illerdeki sağlık merkezlerine başvurarak Rivotril 2 mgve Lyrica isimli ilaçları e-reçete olarak yazdırdığı ve SGK'ya olan borçları nedeni ile ilacı sosyal güvenlik kapsamı dışında ücretli alarak ilaçları suistimal ettikleri,

ayrıca 387.........50 TC kimlik nolu Mi... Ef.. isimli hastanın Aferin kp. isimli ilacı Kdz Ereğli ilçesi genelinde tüm eczaneleri dolaşarak elinde reçetesi olmasına rağmen muayene ücreti çok çıkıyor diyerek ücretli temin etmeye çalışması sebebiyle Aferin kp isimli ilacı suistimal ettiği yönünde bir kanaatin oluştuğu bildirilmiştir.

Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü'nün yazısında; Kars Aile Hekimliğine kayıtlı olmasına rağmen237.........78 TC kimlik nolu Fı... De.. isimli şahsın Ardahan ilinde çeşitli tarihlerde farklı aile hekimliklerine giderek Sikloplejin %1 5 ml göz damlası yazdırdığı ve adı geçen şahsın ilaç suistimali yaptığı kanısının oluştuğu belirtilmiştir.

Bahsi geçen şahısların ila. teminide bağımlılığı ve suistimalinin olduğu göz önüne alınarak ilaç yazdırılmak üzere sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat etmesi halinde gerekli dikkat ve hassasiyetin gösterilmesini rica ederiz.

Okunma Sayısı: 1351