65 Yaş ve Üzeri İçin Seyehat Genelgesi

İçişleri Bakanlığı'nın, 81 il valiliğine gönderdiği "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelgenin ana başlıkları aşağıda bilgilerinize sunulmuş olup, 65 yaş üzeri meslektaşlarımızın da söz konusu genelgeye tabi olduğu bilgisi alınmıştır.

1­) 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.

2­) Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesine başvuracak 65 yaş ve üzeri vatandaşlar kendileri ile aynı durumda bulunan (65 yaş ve üzeri) eş, kardeş ve birinci derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için seyahat izin belgesi başvurusu yapabileceklerdir.  (Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden veya elektronik ortamda e­Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemine girilerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alan turizm amaçlı seyahat izin belgesi verilmesi alt başlığı seçilmeli)

3) ­Başvuru formunda otel tatili, yazlık/devremülk, kiralık ev/villa ya da karavan tatili gerekçelerinden biri seçilecektir. Vatandaşlar;

        · Otel tatili için rezervasyon belgelerini,

        · Yazlık/devremülk için tapu örneklerini,

        ·  Kiralık ev/villa tatili için ise kira sözleşmelerini,

        · Karavan tatili için karavan sahiplik belgeleri ya da kira sözleşmelerini zorunlu olarak başvuru sırasında sisteme yükleyeceklerdir.

4) Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi alacak vatandaşlar otobüs, uçak, tren ve özel araç ile yapacakları yolculuklar için başvuru yapabileceklerdir.

5)­ Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid­19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.

6)­ Vatandaşlar belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.

7)­ İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.

8) ­ İzin başvurusu kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.

 Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin sınırlamalara uymayan vatandaşlara cezai işlem uygulanacağı genelgede yer almaktadır.

 

                                                                                                                                                                        

                                                                  


26 Haziran 2020     Okunma Sayısı : 423