Başkan'dan

Değerli Meslektaşlarım,

Bursa Eczacı Odası olarak Eylül ayında Olağan Genel Kurulumuzu gerçekleştirdik. Sizlerin de güven ve desteği ile Kubilay Aydın Başkanlığında hayli zorlu bir süreçte göreve geldik.

Öncelikle geçirdiğimiz yoğun dönem nedeniyle sizlere çalışmalarımız hakkında bilgi veremediğimiz için özür diliyoruz.

Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun Bursa’nın bakanı olmasının yanı sıra Bursa Milletvekili eczacı Erkan Aydın tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde temsil edilme şansını da yakaladığımız bu dönemde eylül ayında göreve geldiğimiz andan itibaren yönümüzü TEB seçimlerine döndürdük.

Geçmişte devamlı muhalefette kalmanın eksileri ile TEB ile iletişimimiz zayıftı ve Bursa’da yaşadığımız sıkıntıların merkezi kaynaklı olması sebebiyle yerel boyutlarda çözemiyorduk. Bu nedenle merkez heyeti seçimleri bizler için büyük önem taşıyordu. Daha katılımcı anlayışı benimsemiş olan ekip ile birlikte hareket ederek aktif çalışmalar yürüttüğümüz Merkez Heyeti seçimlerini kazandık. Bursa Eczacı Odası olarak 8 yıl sonra tekrar Merkez Heyeti’nde Kubilay Aydın ile birlikte görev aldık.

Kubilay Aydın’ın Merkez Heyeti’ne seçilmesinin ardından Yönetim Kurulu kararı ile başkanlık görevini devir aldım. Başkan seçildiğim 15 Aralık tarihinden itibaren de gündemimizde SGK Protokolü yer aldı. Bildiğiniz üzere ülkemizde yaşanan seçim süreçleri neticesinde bütçe görüşmelerinin 2016 yılına sarkması sebebiyle TEB ve SGK arasında 31 Mart 2016 tarihine kadar geçerli geçici 3 aylık bir protokol imzalandı. Yılbaşından protokolün imzalanmasına kadar olan tüm süreçlerinde SGK yetkilileri ve komisyon üyeleri ile görüşmeler sürdürerek daha iyi bir çalışma gerçekleşmesi adına elimizden geleni yaptık.  Yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde 31 Mart akşamı eczacının geçmiş protokollere göre daha fazla kazanım elde edebileceği 2+2 toplam 4 yıllık bir protokol imzaladık. Bu protokolde eczacının kazanımı TL bazında 250 milyon TL olarak dile getirilse de süreç içerisinde geçmişte olmayan ve bu protokolle birlikte hayata geçen bölümlerle kazanımın 300-350 Milyon TL’ye çıkması beklenmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Merkez Heyetimizde bizi en iyi biçimde temsil edeceğine yürekten inandığımız Ecz. Kubilay Aydın’a protokolün imza sürecinde göstermiş olduğu çabalardan dolayı teşekkür ederiz. En büyük teşekkürü ise yaşanan bu zorlu süreçte Odalarına olan güvenlerini hiç kaybetmedikleri ve desteklerini bizden esirgemedikleri için Bursa eczacıları hak etmektedir.

İkinci önemli gündem maddesi olarak Tarım Hayvancılık Bakanlığı ruhsatlarına yönelik sıkıntıları ele aldık. En çok yerelde Bursa Eczacı Odası olarak bizlerin zarar gördüğü ruhsat sorunu, eczanelerin şikayet edilmesine kadar varmıştı. Aslında 2014 yılında çıkartılan bir yasa ile eczanelerin Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan ruhsat alması gerekliliği ortadan kalkmış olmasına rağmen yasa Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmıyordu. Bu konuyla ilgili görüşmelere ağırlık verip sonuca varma yolunda önemli adımlar attık. Meslektaşlarımızın da yoğun desteği ve katılımları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler sayesinde konunun en kısa zamanda biz eczacıların lehine sonuçlanacağını umut etmekteyiz.

Hepiniz biliyorsunuz ki, Bursa AFAD ile Eczacı Odamız arasında ülkemize gelen geçici koruma altındaki Suriye vatandaşlarının ilaç temini konusunda bir sözleşme imzalanmıştı. Fakat Başbakanlıktan gelen bir yönetmelikle bu sözleşmenin ortadan kalkması büyük bir kaosa neden oldu. Sözleşmenin yürürlükte olduğu dönemde Bursa’daki eczaneler hiçbir sıkıntı olmadan Suriyeli vatandaşlara hizmet verirken ve verdiği hizmetin karşılığını alırken,  Başbakanlıktan gelen genelge sonrası eczacıların verdikleri hizmetin karşılığını alacaklarını temin eden bir muhatapları kalmadı. Meslektaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek amacıyla 12 Eczacı Odası ile birlikte AFAD ve SGK’yı göreve çağıran bir basın açıklaması yaptık, söylemlerimize karşılık aradık. Şimdilerde söylemlerimizin karşılığı olan maddelerin protokollerde yer alması yolunda çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda geçici koruma altındaki vatandaşları da SGK protokolüne sokmayı başardık, konunun kesinlik kazanması için gerekli çalışmaları tüm gayretimizle sürdürmekteyiz.

Yereldeki problemlerimizin TEB Merkez Heyeti’nde çok daha kolay karşılık bulduğu ve kısa sürede çözüme kavuşturulmak için çalışıldığı bu dönemi iyi değerlendirerek meslektaşlarımızın sıkıntılarını gidermek yönünde Sağlık Bakanlığı’nın yönetiminde olan ilaç fiyat kararnamesindeki Eczacı Karlılık Oranları ve Meslek Hakkı konularında taleplerimiz de gelecek gündemimizde yer almaktadır.

Eczacının yaşadığı maddi ve manevi sıkıntıları aşabilmek adına çok çalışacağımız yepyeni bir dönemin müjdesi ile tüm meslektaşlarıma esenlikler dilerim. 

Ecz. İ.Yalın Ökmen

Bursa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı


19 Nisan 2016     Okunma Sayısı : 4450