Hassas Terazilerin Periyodik Muayeneleri Hakkında

Bilindiği üzere eczanelerimizde kullandığımız tartı aletlerinin periyodik muayenesi  iki yılda bir yapılmaktadır. 2021 yılı içinde muayene süresi dolan veya dolacak olan tüm elektronik ve mekanik tartı aletlerinin muayene başvurularının 28 Şubat 2021 Pazar gününe kadar yapılması gerekmektedir. 

Tartı Aletleri Muayene Yönetmeliği'nin 8. maddesi gereğince, eczanelerde kullanılan tartı aletlerinin gram takımları hariç olmak üzere periyodik muayeneleri, yetkili muayene servisleri tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle Hizmet Talep Formunun doldurularak çıktı alınması ve kaşelenip imzalandıktan sonra yetkili firmaya iletilmesi gerekmektedir. Tartı aletlerinin muayeneleri firma tarafından eczanelerde yerinde yapılacaktır. Terazilerin yerinde muayene ücreti 105,73 TL'dir (KDV dahil) 

Gram takımlarının (kütle seti) muayene başvuru işleminin ise 28 Şubat 2021 tarihine kadar (https://basvuruportal.tse.org.tr/) adresinden yapılması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra gram takımlarının ölçümü işlemi için  gram takımları TSE'ye gönderilmektedir. Ekteki kılavuzdan yararlanarak başvurunuzu gerçekleştiriniz. Kütle seti muayene bedeli başvuru sayfasından ödenmektedir. Kılavuz için tıklayınız

Önemli Notlar

1: Elektronik terazi kullanan meslektaşlarımızın kütle seti (gramları) olmadığı için gram beyannamesi vermelerine ve 2. aşamadaki işlemleri yapmasına ve ilgili bedelleri ödemesine gerek yoktur. Tartı Aletleri Muayene Başvuru Formunu vermeleri yeterlidir.

2: 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar kanununun 15. Maddesinin (c) fıkrası gereğince; idari para cezası verileceği belirlenmiş olduğundan, meslektaşlarımızın konu hakkında azami dikkat göstermesi önemlidir. Meslektaşlarımızın, kanun gereği cezai yaptırımla (ceza ücreti muayene bedelinin 10 katı olarak uygulanmaktadır) karşılaşmamaları için muayene süresi dolan, beyanname vermeyen, damgası kopmuş, bozulmuş, ölçü aletlerini kullanan kişilere tartı aleti ve gram takımlarının periyodik muayene müracaat işlemlerini süresinde tamamlaması gerekmektedir.

3: TSE ile yaptığımız görüşmede ölçüm için gönderilen gram takımlarının tamamına yakınının TSE standartlarına uygun olmaması gerekçesiyle onaylanmayarak eczacılarımıza iade edileceği bilgisi alınmıştır.

YETKİLİ FİRMALAR:

  • RCM ERGİN TİC. LTD.ŞTİ. TEL:  0542 631 86 69 - 0850 220 55 05
  • MEKİK ELEKTRONİK TURZ. TİC. LTD. ŞTİ. TEL: 0554 734 57 67
  • KAL-MET KALİBRASYON TİCARET LTD.ŞTİ TEL: 0224 441 55 85 - 0224 441 5535


04 Şubat 2021     Okunma Sayısı : 1681