İtiraz Komisyonu Toplantı Sonuçları

İtiraz Komisyonu Toplantı sonuçlarına Mevzuat başlığı altındaki İtiraz Komisyonu sekmesinde ulaşabilirsiniz. Eylül 2013 Dönemi itiraz Komisyonu Toplantı Sonuçları 16.09.2013

NO KONU SONUÇ
1  Reçete ekinde 2 adet Fine Ject kalem iğne ucu küpürü mevcut değildir. Protokolün 3.2.4. maddesine göre kesinti uygulanmıştır.
2 Aricept 5 mg 14 tb için rapor dozu; günde 1*1 iken, reçetede 2*1 yazıldığı ve eczane tarafından reçetedeki doza göre karşılandığı, ancak rapor dozu aşılamayacağı için 5 kutu Aricept 5 mg 14 tb. kesilmiştir. SUT'un 6.1.1.C maddesine göre rapordaki doz aşılamayacağı için ve eczacı tarafından kesinti oluştuktan sonra rapora doz ekletildiği ve raporda yapılan deüzeltmeler, düzeltme tarihinden itibaren geçerli olacağından yapılan kesintinin yerinde olduğuna karar verilmiştir.
  26.09.2013
NO KONU SONUÇ
1  Valcyte 450 mg 60 ftb.'in prospektüsünde organ naklinden sonraki 10 gün içinde başlanıp organ naklinden sonraki 100. güne kadar kullanacağı belirtildiğinden ve hastanın almış olduğu ilaçlar incelendiğinde 1 kutu fazla almış olduğu belirlendiğinden 1 kutu ilaç bedeli ödenmemiştir. Firmayla yapılan yazışmadan ilacın bu endikasyonda sözkonusu başlangıç ve bitiş günleri için ruhsat alındığı anlaşılmıştır. Bu nedenle SUT'un Ek-4/D Hasta Katılım Payından Muaf İlaçlar Listesinde yanında * işareti olan ilaçlarda endikasyon uyumu arandığı için yapılan kesintinin yerinde olduğuna karar verilmiştir. Konu SGK Ankara İtiraz Komisyonu'na iletilmiştir.
2 Dement 5 mg 14 ftb.'in günlük tek kullanımı olduğu için 2*1 olan dozu 1*1olarak düzeltilmiş ancak 6 kutu Dement 5 mg 14 ftb bedeli kesilmiştir. İlacın prospektüsü incelendiğinde tedaviye günde tek doz 5 mg ile başlanacağı, 1 ay süreyle günde 5 mg devam edileceği, dozun sağladığı klinik cevabın değerlendirilmesi sonucunda 10 mg'a yükseltilebileceği ifade edilmektedir. İlacın max. dozunun her gece yatmadan önce yani günde tek doz alınacak 10 mg'lık tablet olduğu, ayrıca günde 2 defalık kullanımının hastaya bir fayda sağlamayacağı gibi Kurum zararına da sebebiyet verdiği düşünüldüğünde yapılan kesintinin yerinde olduğuna karar verilmiştir. Kesintiye itiraz edilmiş ve konu SGK Ankara İtiraz Üst Komisyonu'na iletilmiştir.
3 Hastanın e-reçetesi ve e-raporu incelenediğinde günde 2 defa insülin kullandığı görülmüştür. SUT'un 3.3.5. maddesine göre yapılan Ultra-fine ins. kalem ucu kesintisinin yerinde olduğuna karar verilmiştir.


02 Ekim 2013     Okunma Sayısı : 2680