KOAH Reçeteleri Karşılarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

SGK ile yapmış olduğumuz görüşmelere istinaden, KOAH reçeteleri karşılanırken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda bilgilerinize sunulmuş olup, mağduriyet yaşanmaması için gereken özenin gösterilmesi önemle rica olunur.

  1. LABA+LAMA+İKS kombinasyonu içeren reçetelerde (Ör: Trimbow) veya LAMA+LABA+İKS etken maddelerini  ayrı ayrı da olsa içeren tüm raporlu reçetelerde üçlü kombinasyonun tamamlanması halinde (Ör: Foradil + Spiriva vb.)raporda aşağıdaki ibareler yer almalıdır.  
  • En az 3 ay süreyle inhale kortikosteroid (İKS) ve uzun etkili solunum yolu beta-agonistleri (LABA) ile tedavi edildiği halde yeterli yanıt alınamayan,
  • Sık atak geçiren (yılda 2 ve üzeri atak veya 1 ve üzeri yatarak tedavi) [İfadelerden biri]
  • Dispnesi olan (mMrc 2 ve üzeri veya CAT skoru 10 ve üzeri) [İfadelerden biri]
  • Orta-ağır kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH)

İbarelerinin hastaya özel şekilde, kopyala-yapıştır yapılmadan, parantez içlerinin de açık ve eksiksiz şekilde yazılması şartı Kurum tarafından aranmaktadır.  CAT skorunda “10 ve üzeri”, mMrc’de “2 ve üzeri” ifadesi yeterli olup, rakamsal değer istenmemektedir.

    2. Hastanın bu tür ilaçları içeren farklı raporları var ise aranan ibarelerin herhangi bir raporda olması yeterlidir.

    3. Yazılan her KOAH reçetesinde üçlü kombinasyon olma ihtimaline karşı, hastanın ilaç geçmişi raporlu ya da raporsuz fark etmeksizin Medula’dan kontrol edilmeli eğer üçlü kombinasyon tamamlanıyorsa söz konusu ibare aranmalıdır. Herhangi bir raporunda bu ibare var ise reçete karşılanabilir.

    4. Hastanın raporunda “En az 3 ay süreyle inhale kortikosteroid (İKS) ve uzun etkili solunum yolu beta-agonistleri (LABA) ile tedavi edildiği halde yeterli yanıt alınamayan” ibaresi yazılı olmayıp hastanın ilaç geçmişinde bu tür ilaçlar var ise ibare aranmaksızın reçete karşılanabilir.

    5. Bu ibarenin aranması için kriter, hastanın yeni reçetesiyle ilaç alım tarihinde elinde raporlu/raporsuz ilaç olup olmamasıdır. Daha önce kullanmış ve elinde bitmiş olması durumu Kurum tarafından dikkate alınmaz.

 

LAMA, LAMA, İKS içeren ilaçlar ekteki tablodan kontrol edilerek verilmelidir. Tablo için tıklayınız

12/09/2019 öncesi raporlarda bu ibareler aranmamakta olup, bu raporlar bitim tarihine kadar geçerlidir.

Üçlü kombinasyonun tamamlandığı raporsuz reçetelerde ibarenin aranıp aranmayacağı ile ilgili bilgi Kurum tarafından netleştirildikten sonra verilecektir.

 

  1. Vemlidy reçetelerinde aranan ek ibareler sadece Kronik Hepatit B teşhisinde aranmaktadır.
  2. Duloksetin etkin maddeli ilaçlarda 6 aylık süre 12/09/2019 sonrasını kapsamaktadır.

 


24 Aralık 2019     Okunma Sayısı : 1256