Piyasaya miadının dolmasına az kalmış ilaçlar sürülüyor...

Başkanımız Ecz. Okan Şahin'in açıklamaları 01.09.2021 tarihli Yeni Dönem Gazetesi'nde Lale Akasoy'un köşesinde "Piyasaya miadının dolmasına az kalmış ilaçlar sürülüyor..." başlığı ile yayınlandı.

 

Pandemi döneminde yerli ve yabancı birçok üretici ilaç firmalarının kovid- 19'a kilitlenmesiyle, bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların üretiminde kısıtlamaya gitmeleri ciddi sıkıntıları da beraberinde getiriyor...

Piyasada ilaç yokları her geçen gün artıyor...

Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin, son aylarda özellikle üst solum yolu enfeksiyonu hastalıklarında ciddi artışların yaşandığına dikkat çekerek, "Firmalar bu alanda ya ilaç üretmediler, ya da kısıtlamaya gittiler. Böyle olunca da piyasada ilaç yokluğu meydana geldi. Ve miadının dolmasına 6-7 ay kalan ilaçlar piyasaya sürülüyor..." dedi.

***

Gerekli önlemler alınmadığı taktirde vatandaşın ilaca ulaşımda sıkıntı yaşayacağının altını çizen başkan Şahin, nedenini şöyle açıklıyor:

"Geçtiğimiz yıl özellikle akut (üst solunum yolu) hastalıkların azalması sebebi ile bu hastalıklarda kullanılan ilaçların tüketimi oldukça düştü. Firmalar ellerinde ilaç olduğu için yeni üretim yapmadı. Bunun sonucunda akut hastalıkların artmasıyla birlikle firmalardan eczanelere gelen ilaçların birçoğunun son kullanma tarihinin 1 yılın altında olduğunu gözlemliyoruz... Bu da ilerleyen dönemde eğer önlem alınmaz ise piyasada birçok ilaç ile ilgili sıkıntılı bir sürecin yaşanabileceğine işaret ediyor. Geçtiğimiz yıllarda en çok ilaç yokluğu yüzde 10 civarında ocak ve şubat aylarında yaşanırdı. İçinde bulunduğumuz aylarda ilaç yokluğu oranı yüzde 4 civarında olurdu. Şimdi ise yılın ortasında yüzde 10'luk ilaç yokluğu yaşıyoruz..."

***

Evet, son birkaç aydır üst solum yolu enfeksiyonu hastalığına yaklananların sayısında ciddi artışlar yaşandığı gözlenmekte...

Boğaz ağrısı, burun akıntısı, halsizlik gibi...

"Acaba kovit mi oldum?" endişesi ile PCR Testi yaptıranların sayısı da hiç küçümsenmeyecek kadar fazla...

Bunun nedenini başkan Şahin'e sorduğumuzda aldığımız yanıt şöyle oldu:

 

"Geçtiğimiz yıl maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ediliyordu. Bu yüzden üst solum yolu enfeksiyonunda düşüş vardı. Aşılamadan sonra insanlar rehavete girdi ve kurallara uymadılar. Söz konusu hastalıkta damlacık yolu ile bulaştığı için üst solum yollarında artışlar oldu. Yani maske takmayanlar, mesfeye dikkat etmeyenlerde hastalık görülüyor..."

***

Gerçekten de geçtiğimiz sene üst solum enfeksiyonu ve gribe yakalananların sayısında ciddi bir azalma vardı.

Neredeyse yok gibiydi...

Hatta bazı uzmanlarla yaptığımız görüşmelerde,  maske takmanın bulaşıcı hastalıklara yakalanma oranını neredeyse sıfıra indirdiğini bile söylemişlerdi...

Peki niye hala maskeler elimizde?

Piyasaya miadının dolmasına az kalmış ilaçlar sürülüyor...


01 Eylül 2021     Okunma Sayısı : 409