Zayıflama Hapı Katil Hap Olmasın! Önce Zayıflatıyor, Peki ya Sonra... Bursa'da Başkan Uyardı

Başkanımız Ecz. Okan Şahin'in zayıflama haplarıyla ilgili açıklamaları 05.01.2022 tarihli Bursada Bugün'de yayınlandı.

Zayıflama hapı katil hap olmasın! Önce zayıflatıyor, peki ya sonra... Bursa'da başkan uyardı (ÖZEL HABER)

Zayıflama hapları, uygunsuz kullanıldığında ölüme kadar götürebiliyor. Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, bitkisel hapların birçoğunun içeriğinde Türkiye'de satışı yasaklanmış ilaçların eklendiğini söyledi. 

Kilo vermek isteyenlerin tercihi olan zayıflama ilaçları tehlike saçıyor. Uzmanlara göre hekim tavsiyesi olmadan zayıflama ilacı alınmamalı.

Zayıflama haplarıyla alakalı açıklamalarda bulunan Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, "Sağlık Bakanlığı ruhsatlı doktor kontrolünde kullanılması gereken bazı ürünler var. Bir de gıda tarım hayvancılık ruhsatlı hemen hemen her yerde satılan, zayıflattığını iddia eden bitkisel ürünler var. Tabii burada şöyle bir sıkıntı var. Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığından ruhsat aldıktan sonra bu ürünlerle alakalı piyasada bazı denetlemeler de yapılıyor. Bu yapılan denetlemeler neticesinde maalesef bu bitkisel dediğimiz ürünlerin birçoğunun içeriğinden Türkiye'de satışı yasaklanmış, kilo verdirmeye yardımcı olan ilaçların eklendiğini görüyoruz. Çok ciddi bir sıkıntı. Sonuçta bu ilacın Türkiye'de yasaklanmasının sebebi  ciddi kalp rahatsızlıkları oluşturabilme ihtimalinden dolayı. Sadece Türkiye'de değil hatta Avrupa'da ve dünyanın birçok ülkesinde de yasaklanan bir etken madde bu. Bunları maalesef kaçak olarak 'bitkisel' adı altındaki ürünlerin içeriğine eklediklerini görüyoruz" şeklinde konuştu. 

HİÇBİR İLAÇ ANINDA ZAYIFLATMAZ

Hiçbir ilacın anında zayıflatma etkisinin olmadığını söyleyen Başkan Şahin, "Hiçbir ilaç anında zayıflatmaz. Vatandaş bunu net bir şekilde bilsin. Hiçbir ilaç içildiği zaman bir anda kilo verdirmez. Eğer zaten böyle bir şey yapıyorsa bilinki çok ciddi yan etkileri vardır. Vücudunuzda çok ciddi sıkıntılar oluşturabilir" dedi. 

EN GÜVENİLİR YER ECZANELER

Başkan Şahin sözlerine şöyle devam etti: "Bizler eczanelerimizde sattığımız ürünlerin hepsini ecza depolarından temin ediyoruz. Bu ecza depolarından temin ettiğimiz ürünler belirli kriterlere uygun olmak zorunda. Böyle olduğu zaman bir kaç aşamada testlerden geçirilerek bu ürünler eczanelerde satışa sunuluyor. Bunun içindir ki zaten eczanelerde satılan gıda takviyesi ruhsatı olsa dahi şimdiye kadar bir sıkıntıyla karşılaşmadık ancak dışarıda gıda takviyesi ruhsatı alıp eczane dışındaki satışlarda firmaların birçoğu maalesef kendi ürünlerini ilaç etken maddesi ekleyerek kirlettiğini öğreniyoruz. Bunu bakanlığın yaptığı denetlemelerden öğreniyoruz. Bakanlık açılıyor. Bu sebeple vatandaşlarımızın güvenle alabileceği noktalar eczaneler oluyor."

L-CARNİTİNE...

Sporcuların kullandığı L-Carnitine bitkisel takviye hakkında açıklamalarda bulunan Şahin, "L-Carnitine vücutta metabolizmayı hızlandıran bir etki yapıyor. Ancak metabolizmayı hızlandıracağı zaman tabii böbreklerle alakalı bir sıkıntınızın olmaması gerekiyor. İkincisi o takviyenin işe yaraması için spordan önce almanız gerekiyor. Normalde spor yaparken 400 kalori yakacaksanız biraz daha yüksek kalori yakmanıza yardımcı oluyor. Mesela siz Carnitine içip kilo vereyim derseniz bu sadece hayal olur. Böyle bir etki görüyorsa vatandaşın psikolojik etkisidir. Sadece kilo vermeye yardımcı oluyor" diye konuştu.

Zayıflama Hapı Katil Hap Olmasın! Önce Zayıflatıyor, Peki ya Sonra... Bursa'da Başkan Uyardı


06 Ocak 2022     Okunma Sayısı : 208